Jdi na obsah Jdi na menu
 


Setkání členů OF Toužim po 20ti letech

17. 11. 2009

K letošnímu 20. výročí tzv. sametové revoluce v Československu, kterou zahájila 17. listopadu 1989 demonstrace studentů a násilný zákrok bezpečnostních sil proti nim na Národní tříde v Praze, a k 20. výročí vzniku toužimského Občanského fóra 1. prosince 1989, připravili jeden z tehdejších mluvčích OF v Toužimi, pan František Čapek, a naše sdružení veřejné vzpomínkové setkání. To proběhlo v pondělí 16. listopadu v sále KICu v Toužimi. Sešlo se zde jen 7 lidí, z nichž většina patřila mezi aktivní účastníky polistopadového dění v Toužimi, ať již na straně OF, tak i na straně vládnoucí komunistické moci. Přítomní zavzpomínali nejen na onu dobu, ale i na ty aktéry událostí, kteří již nejsou mezi námi.

Malá účast lidí na akci ukázala, co si o toužimském OF a následném vývoji obyvatelé Toužimi myslí. Kritické názory na činnost OF a zejména jeho členy, v drtivé většině anonymní, již padaly před 20ti lety. Původní předsevzetí se nepodařilo zcela naplnit a iniciativu postupně převzali lidé, kteří jen v jiném kabátě pokračují v politice minulého režimu. Nelze se divit tomu, že počáteční velké nadšení lidí rychle opadlo, a tento stav je patrný dodnes, kdy zájem veřejnosti o dění v samosprávě je jen minimální.   

Na setkání byly k dispozici i četné památky na činnost OF, velmi zajímavá byla možnost prohlédnout si archivní materiály, dokonce zde byla k dispozici i schránka "důvěry", kam lidé před 20ti lety vhazovali své připomínky a podněty pro práci OF.  

-osps-

 

Náhledy fotografií ze složky 20 let od toužimského sametu a vzniku OF